Feed RssMar 11 2018

Symboliczne znaczenie goździków

 

Goździki można znaleźć w szerokiej gamie kolorów, a generalnie wyrażają miłość i fascynację, praktycznie każdy kolor niesie wyjątkowe i bogate skojarzenie. Biały goździk oznacza czystą miłość, czerwony zmysłowość i żółty zaniedbanie lub odrzucenie. Różowy goździk jest czasami kojarzony z macierzyństwem, ponieważ jest używany do przedstawienia Madonny z niemowlęciem. Wręczając różowy goździk można powiedzieć bez słów „zawsze będę pamiętał cię i nigdy nie zapomnę o tobie”.

Goździk w języku greckim oznacza „boski kwiat”. Starożytna tradycja łączy pojawianie się goździków z boginią myśliwych Artemidą. Natomiast zgodnie z wierzeniami chrześcijańskimi, pierwszy goździk zakwitł w dniu narodzin Chrystusa. Według legendy goździk pojawił się po Ukrzyżowaniu Chrystusa, gdy Matka Maria płakała nad śmiercią swego syna, jej łzy spadły na ziemię. Goździki wypływały z każdego miejsca, w którym łzy Marii plamiły ziemię. Ta legenda daje wiarę teorii, że goździk zdobył swoją nazwę od inkarnacji.

W czasach wiktoriańskich kwiaty często wysyłały tajne, zakodowane wiadomości do konkurenta lub tajemniczego wielbiciela. Czasami odpowiadali również na tajne pytanie. Czerwony goździk oznaczał, że odpowiedź brzmi „tak”. Pasiasty goździk oznaczał „przepraszam, ale nie mogę być z tobą”. Żółty goździk symbolizuje „Nie”. Jasny czerwony goździk uważany jest dziś za kwiat męski, a okazuje się, że dając mężczyźnie bukiet tych kwiatów, podążamy za bardzo starą tradycją.

Znaczenie symboliki goździka

Uważa się, że goździk przyszedł do Europy w erze wypraw krzyżowych. Według legendy, w 1270 roku, podczas oblężenia miasta Tunezji, w liczącej 60 tysięcy armii francuskiego króla Ludwika świętego zaczęła się zaraza. Bez względu na to, jak ciężko walczyli lekarze, wszystkie ich wysiłki były daremne. Następnie król zbadał właściwości lecznicze ziół i przekonany, że w kraju, w którym choroba ta jest tak nieokiełznana, musi być lekarstwo na nią, zaczęto szukać go wśród roślin. Jego wybór, zatrzymał się na tureckim goździku, i wywar z tych uroczych kwiatów, zaczął leczyć choroby. I zaraza ustąpiła.

Dla wielu ludzi goździk jest symbolicznym kwiatem. Napoleońscy żołnierze szczerze wierzyli w cudowne możliwości goździka, a nawet nosili go, jako talizman. W Hiszpanii goździk jest uważany za kwiat strzegący, czerwony goździk był talizmanem, chroniącym przed siłami zła i kłopotami. W Belgii goździk uznano za symbol komfortowego domu. Jego hodowla była zwykle dokonywana przez górników, którzy byli zadowoleni, widząc piękne kwiaty po ciężkiej pracy.

Ludowe legendy Anglii i Niemiec mówią o goździku, jako symbolu miłości i czystości. W wielu narodach goździk symbolizuje miłość, wolność, lojalność, urok, honor. Goździk jest znany nie tylko, jako piękny kwiat, ale także, jako roślina, której pachnący olej może być używany w przemyśle perfumeryjnym i medycynie.

Pochodzenie goździka

Goździk to mały kwiat mogący przyjmować kolory: monochromatyczne (czerwony, biały, różowy, żółty, itd.), jak również, jako kompleks wielobarwne serca z tacy na płatki, płaty boczne, itd. Te kwiaty były uprawiane bardzo dawno temu, nawet w starożytnym Rzymie. Potem krzyżowcy sprowadzili ich z Tunezji do Europy w XIII wieku. Już w pierwszej połowie XIV wieku goździk został wyhodowany przez Medyceuszy we Włoszech, od XVI wieku uprawiany jest w Holandii i Francji.

Czerwony goździk jest symbolem rozlewu krwi, więc jest bardzo dużo w dzień zwycięstwa, ponieważ jest to także dzień pamięci o tych, którzy zginęli w tej wojnie. Podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej godłem zwolenników króla był czerwony goździk. Ozdabiali się nim, gdy szli na szafot. We Francji, dziewczyny dawali goździki chłopcom idącym na wojnę, aby mogli szybciej wrócić zwyciężeni. Żołnierze Napoleona zawsze były w posiadaniu takich kwiatów, w tym ich talizmanów chroniących przed kulami wroga i oznaczały odwagę.

Pojęcie wielkiej odwagi jest ściśle związane z goździkiem. Nic dziwnego, że kolor Orderu Legii Honorowej wstążki, Napoleon wybrał kwiaty goździków. Od najdawniejszych czasów na świecie były różne rodzaje goździków, ale jedna własność je zjednoczyła: goździk częściej niż inne kwiaty, był uważany za talizman i opiekuna.

tag: ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.